Хижа Македония пленени от бялата магия

Здравейте, един ден моите приятели Явор и Петя ми се обаха само да ми съобщят, че уйкенда щели да ходят на хижа Македония да пантят и да карат ски. Обаждането им беше »»»

Денят на големите пъстърви

Здравейте, любители на мухарския риболов и пъстървата. Винаги в сряда ходя на любимата река, така направих и тази седмица, срещата със Стефан беше по тъмно на обичайното място. Взех го и потеглихме »»»

Мечтания преход през Трионите

Здравейте,от доста време исках да мина по маршрута Боровец-вр.Мусала-Трионите-вр.Малка Мусала-вр.Иречек-вр.Дено-хижа Чакър Войвода. Един хубав ден с моя приятел Мартин решихме да го направим най-накрая. Тръгнахме от Боровец в 8:00 и след по-малко »»»

Екскурзия до Чаирските езера

Здравейте, в средата на юли месец бях поканен да се включа в една много интересна риболовна екскурзия. Групата не беше голяма бяхме общо 7 човека,от които 4 бяхме стари дружки. Тръгнахме от »»»

Първи уйкенд в планината с моя син Пепи

Здравейте, в началото на юни месец с група приятели(Веско,Жана И Велко) решихме да посетим Рибните езера в Рила. Прогнозата за времето беше обнадеждаваща и аз реших да взема сина ми Пепи. Той »»»

вр. Мусала зимно изкачване

Здравейте, с група туристи от Македония март месец направихме зимно изкачване на вр. Мусала. Тръгнахме от Боровец в петък с кабинковия лифт и вечерта преспахме на хижата. Идеята беше другия ден да »»»

Откриване на новия сезон за риболов на пъстърва 2015 год.

Здравейте, днес по традиция се проведе поредното събиране по случай откриването на новия сезон за риболов на пъстърва.Тази година с Васко Панов решихме, че ще бъде много по-добре да бъдем всички на »»»

хижа Яворов-Кончето-хижа Вихрен

Здравейте, в началото на Август месец с жена ми тръгнахме на този преход. Качихме се с джипа до хижа Яворов където бяхме посрешнати от прецедателя на разложкото дружество Радко. С него се »»»

Откриване на пъстървата 2014 год. река Златна Панега

Здравейте, като основоположник на организираните откривания и тази година не изневерих на традицията. Въпреки прогнозата за много ниски температури с мойте приятели и колеги от клуба отново решихме да открием на река »»»

В света на стилхедите ||(отмъщението на мухаря)

Здравейте, не чаках дълго след първият ми излет на стилхед ривър ,за да се върна отново на тази красива река. За този излет се подготвих много старателно .Вързах си мухи и си »»»

 

Моята екипировка за излет в планината

Мойта екипировка

Екипировката от която се нуждаете в планината е едно от най-важните неща за конфортното ви прекарване там.От многобройните ми излети прекарани в планината съм стигнал до извода, че с екипировката не трябва да има никакъв компромис всичко трябва да е изрядно и проверено дни преди излизането ви в природата иначе рискувате в най-добрия случай да си съсипете екскурзията а в най-лошия да поставите в опасност вашия живот или живота на хората с вас. Планината е много красива,но може и да е доста опасна, ако не сте подготвени както трябва .

Дрехи и обувки

Обувките: трябва да са с мембрана(по въжможност Gore-tex) подметката е добре да е vibram .Ходенето в планината понякога е много и ако обувките не са удобни или по мярка то може да се превърне в кошмар, затова преди да тръгнете на преход се убедете ,че обувките ви са здрави и прилягат добре на краката ви.По възможност си носете резервни връзки.

Дрехите които нося при няколкодневен излет в планината не са много,но всички имат качества които ги правят предпочитани от мен.Днешните туристи заимстват много от алпинистите и техния начин на обличане който е термо бельо,полар и най-отгоре дишашта материя .Започвам отдолу нагоре .

Чорапите :Най-добрите спод мен са най-обикновенните памучни хавлиени чорапи, носил съм всякакви прехвалени марки и мнението ми е че не е нужно да се дават луди пари, защото с всичките съм имал проблеми от различно естество .Носете си по няколко чифта защото всеки ден трябва да ги сменяте иначе рискувате краката ви да станат целите в рани .

Термобеьото, което ползвам е най-обикновенно и винаги седи в раницата ми дори и да съм на еднодневен прехот .По магазините има много видове термобельо, затова оставям избора на вас.Основното е да се съобразите със сезона и предназначението на бельото, дали е предназначено за активно движение или е за по статични дейности.

Панталоните, които се носят лятото в планината са леки памучни панталони с усилени колене и седалище.Тяхната цел е повече да ви предпазят от силната слънчева радиация от колкото да ви стоплят при нужда .Може да ходите и с къси панталонни, но не трябва да забравяте да си мажете краката с слънцезащитен крем защото слънцето е много силно и ако не го направите рискувате да изгорите зверски.За привечер и за по-хладните дни нося винаги едно поларено долнище .За дъждовните дни пък си нося Gore-tex-ов панталон които е снабден с ципове отстрани за по-лесно обуване без да сваляте обувките си облича се директно върху полареното долнище ,този панталон ползвам и при ветровити дни защото спира вятъра .

Поларени якета, уйнт стопери и други връхни дрехи. Поларените якета са най-предпочитаните връхни дрехи от мен .Те се използват еднакво успешно във всички сезони, имат много положителни качества като например -съхнат бързо, топлят дори и да са мокри, дишат защото са от изкуствена материя,много по-леки са в сравнение с другите дрехи също така хубавия полар може да превърне един на вид неприятен и студен зимен ден в приятна разхотка сред природата, единственния недостатък според мен е, че не държат на вятър, но в крайна сметка за това си има уйнт стопери и якета с мембрани .Уйнт стопера или така наречената ветровка е предназначена да ви пази от вятъра и най-често е много компактна и лека.Недостатъка на уйнт стопера е,че пропуска вода при дъжд и заради това си ужасно качество той не присъства в моята раница .Якетата с мембрани са моя фаворит в планината, защото те съчетават всички качества нужни на една сериозна и сигурна планинарска дреха .Те дишат безупречно, спират вятъра,леки са и най-важното държат те сух дори и при пороен дъжд.От всички мембрани на пазара аз предпочитам Gore-tex-а, защото съм пробвал почти всичко и тя няма аналог.

Аксесоари

Това включва шапки,кърпи,бъфове,гети,ръкавици,слъчеви очила и др.

Раницата и екипировката в нея 

Раницата .Най-често използваните раници са алпийските самари те са удобни, много леки и са направени с една единственна цел да осигуряват конфорт и удобство при използването им във високата планина а и не само там.Раницата е въпрос на личен избор, но трябва да е съобразена и с възможностите на човека които ще я носи по принцип има правило според което раницата трябва да е 15% от теглото на туриста който я носи което не значи че не сме нарушавали хиляди пъти това правило .Раниците се измерват в литри, които отговарят на обема, но не и на килограмите които могат да се натоварят в нея, например моята раница е 75l+10l а в нея съм успявал да натъпча едва 30кг. багаж .Като марка аз предпочитам Дойтер, но напоследък българският производител Ташев показва че и в България може да се правят раници с европейско качество и нормални цени.Предимство на раницата е ако има екстри като дъждобран,дишащ гръб и др.

Спалният чувал трябва да отговаря на условията при които ще спите.Аз използвам възможно най-лекия чувал които има температура на комфорт около -5 градуса и тегло 950гр. този чувал е оптималния вариянт за нашите планини през лятото.Дори и да стане по-хладно вие винаги можете да си облечете поларените дрехи и така опаковани да се мушнете в чувала.

Шалтето което използвам аз е най-обикновенно двупластово шалте. То се е доказало като сигурно и надежно през годините .Ползвал съм и самонадуваемо шалте ,но то рядко издържа повече от един сезон защото постоянно се пука от разни тръни и се събуждаш на земята умрял от студ а най-интересното е, че ти няма как да знаеш кога ще се случи това.

Палатката която ползвам е за двама човека, двуслойна, тежи 3 кг, има пола за сняг и е три сезонна.Хубавите палатки имат леки рейки от дуралуминий ,разпъват се лесно и са осигурени в повече точки. По магазините има доста добри палатки а и цените им не са високи .Все пак тук е мястото да кажа,че бивакуването в НП Пирин и НП Рила е забранено освен в случай на ицидент или екстремна ситуация във всички други случай парковата охрана може да ви напише акт .

 

Лампата е на газ и служи както за осветление така и за отопление когато се наложи.Вече дълги години ползвам такава на Къмпингаз и съм много доволен .Лампата не е от обикновенните които перфорират бутилките а е с дюза която позволява бутилката да се ползва многократно.По този начин вие можете да ползвате абсолютно всичката газ а можете да замените лампата с котлонче ако имате нужда.Носете си резервни чорапчета за лампата.

 Посудата ми е стандартна алуминиева с две чинийки,една по-дълбока купичка и едно капаче има и дръжка .Горд собственик съм на малка разтегаема чашка за ракия която ми е подарък от близък приятел.Приборите с които се храня са от комплектите които се продават в магазините.

Алуминиевата бутилка за вода e много удобна за употреба в планината .Обикновенно я качвам празна и някъде нагоре когато видя ручейче си я пълня с планинска вода.

 Аптечка е задължително да имате, всичко се случва в планината и трябва да имате превързочни материали и кръвоспиращи препарати .Мойта е на Дойтер и беше добре заредена като я купих но аз добавих още няколко неща за да бъде още по-полезна .

Борината или една кутийка сух спирт  е нещо без което не тръгвам в палнината не,че не мога да си запаля огън без спирт или борина, но по някой път вали, всичко е мокро и тогава съм забелязъл,че е не е зле да има огън.

Карта и бусола трябва да имате задължително и трябва да можете да боравите с тях .Хубаво е да се научите да четете картата още преди да ви се наложи защото от това може да зависи вашия живот или живота на ваш приятел .

 Препарата против комари които използвам най-често е Аутан, но има и много други които също действат .Комарите понякога са много и са адски гладни в такива случай Аутана помага за около половин час.В планината комарите хапят предимно през деня и за наша радост през ноща ги няма защото става доста хладно и те предпочитат да се крият в високата трева .

Запомнете, че кошчето за боклук е вашата раница и никога не оставяйте боклука си в планините, ако искате те да останат такива каквито са и за нашите деца .Нашата група много пъти е сваляла торби с чужд боклук от горе.В повечето случай това са бутилки,празни консерви,обелки от вафли и др.

ХранатаВече има много видове лиофилизирани храни и всеки сам може да избира според вкуса си аз лично ползвам храна на маркара Lyo food която се продава в магазин Base Camp в София, но можете и да си я поръчате онлайн. Тази храна е доста скъпа, но за сметка на това е много практична. Освен нея подходящи са царевичния качамак, някой видове ризото(аз харесвам това което е със сирена), всички видове сушени колбаси, суровите ядки, фурмите, сухарите, меда, сусамовия тахан, всички видове твърди сирена(Пармезан, Грана Падано и т.н.) и разбира се сланинката, която служи освен за ядене и за намазване на плочата при печене на месо и риба. Ако сте за няколко дни в планината можете да си вземете и пържолки като те се съхраняват най-добре в херметическа кутия потопена в някое планинско поточе.

 Риболовно обурудване

 

Be Sociable, Share!

3 Responses to Моята екипировка за излет в планината

  1. Иван казва:

    Ха, направо ме заинтригува с този чувал 950г за -5 градуса. Какъв е? Аз лично имам един толкова тежък, който е за +7, също и един пухен мамутски за -1, който обаче тежи 1150г. Ти пробвал ли си го на -5 наистина?

  2. admin казва:

    Здрасти,Ванка чувала беше Ферино ако не се лъжа с кухи влакна дюпон, затова топлеше толкова.За съжаление кухите влакна имат живот около 2-3 години.В момента и аз съм с един пухен пак около килограм и съм много доволен марката е норт фейс.

  3. Валката казва:

    За храната нищо не споменахте в статията. Няколко думи ще са полезни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Можете да използвате тези HTML тагове и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>